Nie robią już opon jak kiedyś: The Forgotten World of Bias Ply


Piszę ten artykuł, aby opowiedzieć o oponach dla królowej przyczep. Właściciel, który chce mieć opony, które mogą stać w garażu przez dziesięciolecia, nie jeżdżąc. Nie chodzi tu o codzienną jazdę ani o ocenę przyczepności na drodze.

Obecnie powszechne jest, a w niektórych regionach nawet prawo państwowe, zalecanie wymiany opon co trzy lub cztery lata, gdy tracą one swój bieżnik. A gdybym powiedział Państwu, że jest to zjawisko współczesne?

Oryginalny sklep z oponami diagonalnymi Walters, zrobiony w 1932 roku w Marshall Michigan (Domena publiczna)

Opona gumowa została po raz pierwszy zastosowana praktycznie przez Johna Body Dunlopa i wykonana do pierwszych rowerów. Stąd nazwa Dunlop tires, którą często słyszymy. Wcześniej używaliśmy drewnianych kół.

Do Ameryki opony samochodowe trafiły dopiero w 1911 roku, kiedy to Alexander Strauss wynalazł oponę dętkową. Po raz pierwszy gumowa opona była w stanie utrzymać ciężar pojazdu. To, moi przyjaciele, stało się znane jako Opona diagonalna, oraz przez pierwsze 60 lat istnienia samochodów używaliśmy opon diagonalnych. Było to w czasach, gdy trzeba było wiedzieć, jak zmienić oponę, ponieważ opony diagonalne są bardziej podatne na przebicie podczas jazdy. Nie było to dla nikogo wielkim problemem.

W oponach diagonalnych zastosowano technologię gumy organicznej i nylonu. Nylonowe kordy były owinięte pod kątem 30-38 stopni, tworząc strukturę opony. Do produkcji tych opon użyto wyłącznie organicznych włókien gumowych i nylonowych oraz wielu związków chemicznych, które dziś byłyby prawdopodobnie nielegalne, w tym azbestu, ale dobrze sprawdzały się na drogach. A gdybym powiedział, że te opony mają nieokreśloną trwałość? Co rozumiem przez długowieczność? Nie mam na myśli wydajności bieżnika ani jego zużycia. W rzeczywistości opony radialne radzą sobie znacznie lepiej pod względem osiągów i są znacznie trwalsze na drodze, co wyjaśnię w dalszej części artykułu. Przez długowieczność rozumiem zdolność opony do zachowania swojej pierwotnej struktury.

Chcecie zdjęć? Chcecie dowodów? Oto właściciele klasycznych samochodów, którzy z dumą napisali do mnie na potrzeby tej historii z całego kraju.

“Wciąż mam oryginalne opony z 1940 roku na naszym muzealnym wozie strażackim Seagrave. Mają one na sobie 6300 mil. Szukam dotacji na zakup nowych i szukam zapasowej felgi do zapasowej opony.” – Ken Evans (Sunset, AZ)

“1970 Bias plys, które kupiłem, gdy były nowe. Mam jeszcze paragon. Ale nie jeździłem na nich dużo ani powyżej 45mph” -. Tim Hoffman (Los Angeles, CA)

“Te opony były w samochodzie, gdy go kupiłem w 1998 roku. Do dziś są mocne. Nie planuję ich wymieniać.” – Diz Dean (Youngstown, OH)

“Oryginalne opony w moim 66′ z 18 tysiącami oryginalnych mil”. Jim McCarthy (Brighton, MI)

“Ten samochód z 1959 roku miał 13 tysięcy oryginalnych mil i wszystkie 6 oryginalnych opon z kodem daty. Kilka lat temu musiałem wymienić przednie opony, ponieważ zaczęły się rozpadać.” – Wayne Trent (Hudson, FL)

Kiedyś nie było niczym niezwykłym, że ciężarówki, traktory, a nawet samochody osobowe zachowywały opony przez trzydzieści lub czterdzieści lat. Po prostu jeździliśmy mniej niż dzisiaj. Opony mniej się zużywały, ale za to zachowywały swoją integralność.

Więcej dowodów? Proszę spojrzeć na ten film z YouTube, na którym Jay Leno prowadzi Wołgę z oryginalnymi oponami z ZSRR z 1966 roku. Jay Leno ma w swojej kolekcji wiele oryginalnych opon. Nowoczesne opony nie wytrzymałyby tak długo. Teraz proszę pozwolić mi wyjaśnić, dlaczego opony diagonalne rzeczywiście zapewniają lepsze osiągi.

Technologia opon diagonalnych polega na tym, że dzisiaj prawie nie ma sklepów z oponami, które wiedziałyby, jak się nimi zajmować. Aby uzyskać najlepsze osiągi z opon diagonalnych, trzeba je kontrolować. Większość właścicieli samochodów w tamtych czasach nie zawracała sobie tym głowy i to widać.

Białe dętki opon diagonalnych pokazane w tle filmu “Szalony świat” z 1963 r.

To był apel opona kształtowanie lub trucie opona było to w czasach, gdy uważano to za wysoki poziom umiejętności. Technicy oponiarscy byli lekarzami przemysłu samochodowego, a na myśl przychodzi Państwu scena z Szalony świat. Widzi Pan te białe, okrągłe rurki w tle? To jest to, co kiedyś wchodziło do środka opony. Zawsze myślę o tej scenie. Kiedyś istniały serwisy, które w garniturach i we wszystkich innych ubraniach przycinały opony i dostrajały gaźnik, gdy napełniały zbiornik paliwa.

Jednym z minusów opon diagonalnych jest to, że rzadziej dotykają drogi, jeśli nie są konserwowane. Opona stanowi jedną całość, ugięcie ściany bocznej przenosi się na bieżnik. Jednak możliwe było uzyskanie równomiernego zużycia opon diagonalnych. Proszę zapytać moich przyjaciół z K&T Vintage Sports Cars w Bethlehem Pennsylvania, i nie płacą mi za to. Naprawdę wykonują świetną pracę i są jednym z niewielu “prawdziwych” sklepów z oponami, jakie pozostały w kraju.

“Jednym z problemów współczesnych serwisów oponiarskich jest to, że o ile nie zajmują się felgami diagonalnymi, to ustawiają opony na nieprawdziwej powierzchni. Używają tylko przeciwwag”. – Ken Beck

Do nowoczesnych opon przejdę poniżej, ale widać, że opona diagonalna nie musi zużywać się nierównomiernie. Nierówny bieżnik nie dlatego przemysł przestawił się na opony radialne. Prawdziwa powierzchnia jest o wiele ważniejsza niż zużycie bieżnika.

Gdzieś w połowie lat 70-tych opony opasane zaczęły przejmować pałeczkę. Były to opony diagonalne i radialne. Po raz pierwszy opona opasana została zastosowana przez Goodyeara w 1967 r. i na początku nie była zła. Pierwsze opony opasane były oponami diagonalnymi, w których zamiast stalowych pasów pod kątem 90 stopni zastosowano pasy z włókna szklanego. Oznaczone jako Polyglas Opona oraz te w mojej opinii były absolutnie najlepszym z obu światów. Umożliwiały uniknięcie częstego zjawiska przebicia opony i zapewniały doskonałą kontrolę trakcji na drodze.

Jednak Amerykanie zaczęli pragnąć jeszcze więcej siły i stali się, można powiedzieć, bardziej leniwi. Od przeciętnego nastolatka nie oczekiwano już, że nauczy się zmieniać oponę na poboczu lub robić łatki na drodze, a sklepy z oponami chciały mieć łatwiejszy i tańszy sposób serwisowania opon. Stary sklep z oponami stał się przeszłością, a opony na całe życie zniknęły.

Tak więc w poszukiwaniu mocniejszej opony konsumenci zaczęli stosować stal. Opony wzmocnione stalą. Wprowadzenie Radial Opona która wybuchła w połowie lat 70-tych. Opony radialne są wykonane ze stalowych strun biegnących pod kątem 90 stopni. Czysta stal, a wokół niej znacznie cieńsza warstwa gumy. Zapewniło to znacznie lepszą kontrolę trakcji bez konieczności bieżnikowania oraz wytrzymałość zapobiegającą przebiciom. Obecnie stosujemy obciążniki na naszych oponach, dzięki czemu bieżnik mniej się zużywa. Przemysł przybił sobie piątkę, a konsumenci nigdy nie byli bardziej zadowoleni, albo tak im się wydawało. Zaczynając od bębna.

Przykład pękania betonowej konstrukcji budynku, ponieważ stalowe pręty zbrojeniowe zardzewiały od wilgoci.

Czy przehandlowaliśmy wygodę za długowieczność? Ponownie muszę zaznaczyć, że moje odniesienie do długowieczności oznacza zdolność obiektu do utrzymania swojej pierwotnej struktury. Aby zrozumieć, dlaczego nowoczesne opony są gorsze pod względem trwałości, możemy posłużyć się przykładem mostu lub autostrady. Albo nawet budynek z betonu. Beton zbrojono, przepuszczając przez beton stalowe pręty zbrojeniowe. W ten sposób powstaje wzmocniona konstrukcja, która jest mocniejsza na powierzchni. Może wytrzymać większy ciężar i wibracje, ale problem pojawia się, gdy się starzeje. Często o tym zapominamy.

Beton dosłownie zardzewieje od środka, ponieważ stalowe pręty zbrojeniowe z czasem skorodują, ponieważ do środka dostanie się wilgoć. Pręty stalowe będą korodować, a to doprowadzi do tego, że budynki i drogi będą pękać z powodu raka pod powierzchnią. Dokładnie to samo dzieje się z nowoczesnymi oponami. Jednak nie możemy już nawet nazwać tego gumą, to silikon, a silikon, który jest obecnie stosowany w przemyśle, świetnie pochłania wilgoć. Dlatego też, gdy jeżdżą Państwo na oponach po drogach, wilgoć dociera do stali w oponie i zaczyna ona rdzewieć od środka, gdy tylko wyjadą Państwo z salonu. Koroduje nawet podczas przechowywania.

Fotograficzny przykład pęknięcia ściany bocznej, które jest powszechne w oponach radialnych. (Getty Images)

Dość szybko, bo w ciągu czterech lub pięciu lat, opona radialna doświadcza dwóch zjawisk. Pęknięcie ściany bocznej oraz Rozdzielenie. W oponach radialnych pręty stalowe stanowią jedyną warstwę nośną. Guma jest o wiele mniej twarda niż w oponie diagonalnej. Gdy konstrukcja stalowa się rozpadnie, opona sama imploduje. Jeżeli będą mieli Państwo szczęście, to najpierw pojawi się pęknięcie ściany bocznej. W innych przypadkach opona po prostu eksploduje, gdy się ugnie. Na eksplodujące opony trafia się zazwyczaj w samochodach muzealnych, ponieważ guma nigdy nie widziała deszczu. Nigdy nie była jeżdżona, więc nie widać na niej śladów korozji. Jednak wnętrze to już inna historia.

Aby zadowolić entuzjastów samochodów klasycznych, przemysł zaczął rozwijać opony diagonalne z opasaniem stalowym, ale i one mają te same problemy. Są one jednak trochę lepsze, ponieważ mają nylonową konstrukcję, która również podtrzymuje oponę. Nie opiera się ona wyłącznie na stali. Dlatego wielu entuzjastów samochodów klasycznych zaleca zakup konwencjonalnych opon diagonalnych zamiast radialnych. Jeżeli Państwa samochód będzie stał w garażu przez większość swojego przyszłego życia, opony radialne nie wytrzymają próby czasu. Opony diagonalne mogą przekroczyć okres eksploatacji samochodu. Naprawdę nierzadko zdarza się, że opony diagonalne wytrzymują wiele dziesięcioleci, jeśli nie więcej. Proszę pamiętać, że nie mówimy tutaj o zużyciu bieżnika. Opony radialne mają dłuższe zużycie bieżnika. Mówimy o długiej żywotności oryginalnej konstrukcji.

Lubię porównywać te dwie technologie oponiarskie do lakieru jednostopniowego i lakieru bezbarwnego. Lakier bezbarwny jest bardziej trwały dla świata zewnętrznego, ale w końcu pęka i psuje się po mniej niż dekadzie. Lakier jednostopniowy będzie trwać przez całe życie samochodu, ale jeśli nie będzie konserwowany, to z wiekiem wyblaknie. To samo można powiedzieć o starych oponach.

Przykład nowoczesnej fabryki opon Hancock w Jiaxing, prowincja Zhejiang w Chinach w 2011 r. (Reuters)

To także źródło kauczuku. W dużej mierze przestawiliśmy się na tańszą gumę syntetyczną. Gdy źródło jest tanie, jest bardziej podatne na suche gnicie. Dobrym przykładem są uszczelki pogodowe. Wiem o tym, ponieważ wydałem 1400 dolarów na gumowe uszczelki do mojego klasycznego Mercedesa. Marka Mercedes sprowadza z Niemiec gumę, która wytrzyma cały okres eksploatacji samochodu. Można kupić na rynku wtórnym uszczelki pogodowe wyprodukowane w Chorwacji, które wytrzymają pięć lat i popękają.

Michelin buduje w Meksyku fabrykę opon o wartości 450 milionów dolarów

Michelin podwaja moce produkcyjne w fabryce w Indiach

Amerykańskie opony po prostu nie są już produkowane w Ameryce. Michelin, Pirelli, Continental, Bridgestone, Yokohama, Goodyear, oraz Cooper wszystkie mają zakłady w Meksyku i Chinach. Goodyear i Cooper to jedyne dwie firmy amerykańskie, które pozostały w branży oponiarskiej. Jednak nadal można kupić opony produkcji amerykańskiej od wszystkich siedmiu firm. Kupowanie opon dobrej jakości jest sztuką. Nadal można to zrobić, ale jest to trudne.

Musi Pan wejść do sklepu z oponami i zanim pójdzie Pan kupić opony, musi Pan zażądać, aby zobaczyć kody zakładów wybite na gumie. Nazywa się to kodem DOT, a o sztuczkach jego transkodowania mogą Państwo przeczytać poniżej.

Opony wyprodukowane w USA: marki amerykańskie i zagraniczne

Nawet jeśli niektóre opony są montowane w Ameryce, czy oznacza to, że zostały wyprodukowane w Ameryce? Skąd pochodzi guma? Gdzie są pozyskiwane surowce? Czy Amerykanie uprawiają drzewa kauczukowe w swoich ogródkach?

Bridgestone zapowiada otwarcie zakładu Tatabanya na Węgrzech w 2019 r. (Bodnar/Shutter Stock)

Producenci opon powiedzą Państwu teraz, że opony są przeznaczone do suchego gnicia. Że opony naturalnie gniją na sucho i pękają po mniej niż trzech latach. Nonsens. To jest powód, dla którego nie sprzedajemy już białych ścian. Kiedyś był to punkt sprzedaży samochodów. Często można było zobaczyć ogłoszenia, które mówiły: “w zestawie z oryginalnymi oponami”. Kiedyś była to pożądana opcja u dealerów samochodów używanych i w ogłoszeniach na białych stronach lokalnej gazety.

Jedną z firm, która ma skłonność do suchej zgnilizny od wewnątrz, jest – wierzcie lub nie – Michelin. Słyszałem więcej opowieści grozy od właścicieli Michelin, którzy skarżyli się, że pozwolili swoim oponom siedzieć przez dwa lata przy renowacji, a potem pojechali nimi tylko po to, aby dowiedzieć się, że guma jest popękana.

Tak więc tak, technologia radialna, którą stosujemy w dzisiejszych oponach, jest lepsza do codziennej jazdy i łatwiejsza w utrzymaniu dla techników, ale producenci opon przestawili się na tańsze materiały syntetyczne, które nie wytrzymują siedzenia w czyimś garażu jako kolekcjoner.

“Inżynier z firmy BFG powiedział mi kiedyś, że gdyby nadal produkowali swoje opony z mieszanek, które kiedyś były używane, nie byłyby one dostępne dla nikogo, kto jeździ dziś po drogach.” – Jon Davis (Hesperia, CA)

Naprawdę w to wierzę. Zrobiliśmy jeden kompromis za drugi. Można wyprodukować oponę z bardzo grubej gumy wysokiej jakości, która wytrzyma dziesiątki lat siedzenia w garażu bez stali. Dlaczego nie produkować opon ze stali nierdzewnej? Pierwszym oczywistym powodem może być koszt. Dlaczego gumowe uszczelki pogodowe Mercedesa wytrzymują pięćdziesiąt lat, a guma na oponie pęka w mniej niż cztery? Naprawdę nie kupuję tego argumentu, a dowód na to, dlaczego tak się dzieje, znajduje się w puddingu. To jest korozja spowodowana gorszą konstrukcją.

Jako kolekcjoner klasycznych samochodów, zawsze rozważałbym zakup opony, która może nie wytrzyma tak długo pod względem bieżnika, ale nie będzie gnić na sucho. We wszystkich moich samochodach używam tylko zwykłych opon diagonalnych. Dobrym przykładem są samoloty. Opony samolotów odrzutowych są tak skonstruowane, aby wytrzymać upadek 300 ton na ziemię przy lądowaniu, również są to opony diagonalne.

Maule MX-7-180 w locie nad Moultrie Georgia z oponami diagonalnymi w 2018 r. (P&P Magazine)

“Opony, które założyłem w moim lekkim samolocie kilkadziesiąt lat temu, są dość grube i ciężkie, ale są przeznaczone do jazdy na trenażerach i wytrzymują uderzenia. Nigdy nie widziałem, aby któraś z nich zużyła się aż do kordów, mimo że czasami je biję.” – Jim Rick Instruktor lotniczy

I to jest ostatnia kwestia, którą kończę. Opony wytrzymują dzisiaj tylko dwa lub trzy lata, zanim ulegną samozniszczeniu, ponieważ do tego zostały zaprojektowane. Nowoczesne opony zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić środek transportu w nowoczesnych pojazdach z kierowcami, którzy nie wiedzą, jak zmienić przebitą oponę, po ekonomicznej cenie, na którą wszyscy możemy sobie pozwolić. Opony nie muszą być produkowane w ten sposób i mam nadzieję, że następne pokolenie entuzjastów motoryzacji będzie nadal utrzymywać opony diagonalne przy życiu, a także trucie opon przy życiu dla przyszłych kolekcjonerów klasycznych samochodów.