Niewiarygodne znalezisko w stodole… nie 1, a 2


Kiedy Kim Walker przywiózł dwie stare C1 na wystawę Corvettes at Carlisle 2017, aby je sprzedać, nie miał pojęcia, że będą one jedną z atrakcji czterodniowej imprezy. W budynku T znajdowała się warta wiele milionów dolarów ekspozycja rzadkich Corvette z 1967 r. L88, był więc mile zaskoczony, że te dwa stare samochody dorównywały mega-dolarowym egzemplarzom pod względem popularności wśród fanów biorących udział w wystawie. Kiedy zobaczyliśmy te dwa samochody, stwierdziliśmy, że za tą dużą ilością patyny kryje się historia, którą trzeba się podzielić, więc zadzwoniliśmy do Walkera.

Z literatury, która była przy samochodach, wiedzieliśmy, że oba pochodzą z Pensylwanii. Walker powiedział nam, że od wielu lat stały na posesji właściciela w pobliżu Muncy w Pensylwanii, a on sam wiedział o nich od około 15 lat. Walker wyjaśnia: “Każdy miłośnik Corvette w powiecie wiedział o tych samochodach, a do właściciela zwracano się kilkakrotnie”. Po wielu próbach zakupu w ciągu lat, transakcja została w końcu sfinalizowana przy pomocy osoby trzeciej i była częścią większej transakcji na trzy samochody, która obejmowała również równie smutną Corvettę ’60, również należącą do tej samej osoby.

Na początek zapytaliśmy go o model ’56. Powiedział nam, że został zakupiony w 1957 roku przez pierwotnego właściciela i był używany jako codzienny środek transportu do 1972 roku. Nadal nosi oryginalny lakier zewnętrzny Venetian Red z Polo White i beżowe wnętrze. Jest wyposażony w trzybiegową skrzynię biegów i silnik o pojemności 265 cali. Walker nie wie, który z trzech wariantów silnika znajdował się pod maską, ponieważ nie chciał jej otwierać, co oznaczałoby usunięcie wszystkich rosnących na niej roślin. To był element atrakcyjności, gdy był wystawiany. Jego żona podlewała samochód codziennie przed wystawą, aby żadna z nich nie obumarła. Przód samochodu ma zmodyfikowany otwór, który, jak nam powiedział, został wykonany przez właściciela, który lubił bawić się w delikatne przeróbki. Samochód został zaparkowany w pewnym momencie w 1972 roku obok jego garażu, gdzie powoli zapadał się w ziemię aż do początku sierpnia 2017 roku.

Historia modelu ’54 jest taka, że został nabyty w 1964 roku i w następnym roku został zaparkowany. Louis w kolorze białym Polo i czerwonym Sportsman Red, z silnikiem rzędowym o pojemności 235 cali, połączonym z dwubiegową skrzynią Powerglide. Licznik wskazuje nieco ponad 68 000 mil. Walker zauważył, że w 1965 roku właściciel wymontował silnik i skrzynię biegów w celu ich pełnej przebudowy. W tym czasie zdemontowano również całkowicie nadwozie i wykonano na nim drobne prace. Właściciel stracił zainteresowanie projektem i samochód stał w garażu aż do 2013 roku, kiedy to został przeniesiony na zewnątrz i zaparkowany w wiaty. Kiedy Walker go nabył, był całkowicie rozebrany. Nie chciał go sprzedać w stanie “jak jest”, więc wiele godzin spędził na starannym składaniu go z powrotem, aby nie naruszyć patyny samochodu.

Dwa chętne osoby kupiły oba samochody. Model ’56 został sprzedany w czwartek, pierwszego dnia wystawy, za który zapłacono podobno 10 000 dolarów. Model ’54 został sprzedany w sobotę, a cena sprzedaży wyniosła około 20 dolarów. Przyszłość modelu ’56 jest niejasna, ale być może jeszcze przez jakiś czas będzie on stał w doniczce. Planuje się, że będzie wystawiony podczas jesiennego pokazu w Carlisle w 2017 roku, podczas gdy model ’54 zostanie poddany pełnej renowacji.