Samochód koncepcyjny Manta Ray nadal cieszy się powodzeniem 60 lat później


Znalezienie starego samochodu, który był przechowywany przez dłuższy czas, podnosi adrenalinę, ale znalezienie jedynego w swoim rodzaju samochodu koncepcyjnego, który był ukryty przed opinią publiczną od 1959 roku, to zupełnie inny poziom! Manta Ray to jedyny w swoim rodzaju przykład samochodu, który dwóch konstruktorów lotniczych złożyło według własnego, oryginalnego projektu. Manta Ray został zbudowany w 1952 roku i był przedstawiany w różnych artykułach czasopism w 1953 i 1954 roku. Twórcami byli Glen Hire i Vernon Antoine, obaj z Whittier w Kalifornii. Ci dwaj mieli marzenie, które chcieli urzeczywistnić, i tak też się stało!

Hire i Antoine rozpoczęli swój projekt od zbudowania warsztatu w garażu i zakupu Studebakera Commandera z 1951 roku, który miał posłużyć jako platforma bazowa. Obaj byli zdecydowani wprowadzić do projektu jak najwięcej elementów stylistycznych z epoki odrzutowców i kosmosu. W końcu były to lata 50., a oni byli projektantami samolotów! Chociaż układ napędowy Studebakera pozostał oryginalny, aby dopasować się do wykonanego na zamówienie nadwozia z włókna szklanego, projektanci musieli usunąć trzy cale z szyn ramy. Zdecydowali się na trzy tylne światła, pochodzące z Lincolna z 1952 roku. Według wszelkich informacji, Hire i Antoine zamierzali stworzyć mocniejszą wersję produkcyjną Manta Ray, ale z jakiegoś powodu ta wersja była jedyną, jaką kiedykolwiek zbudowano. W jakiś sposób samochód trafił do salonu samochodów używanych w Topeka w stanie Kansas, gdzie odebrał go kolekcjoner L.L. “Peanuts” Lacer.

Na zdjęciu syn L.L. Lacera, D.E., który odziedziczył samochód z kolekcji swojego zmarłego ojca. Od momentu powstania samochód miał wymieniony Cadillac V8 w miejsce oryginalnego Studebaker V8 i został przemalowany ze złotego na jasnoróżowy. Może to być związane z planami Hire’a i Antoine’a dotyczącymi ewentualnej produkcji tego samochodu, ponieważ ich plany na przyszłość obejmowały swego czasu oferowanie Manta Ray z Cadillakiem V8. D.E. postanowił wyczyścić samochód i zacząć go pokazywać. Z pomocą absolwenta renowacji samochodów w McPherson College, D.E. udało się doprowadzić samochód do stanu używalności i gotowości do pokazu.

My Classic Garage miał ostatnio okazję porozmawiać z byłym studentem, Austinem Hiebertem, który tak skomentował projekt: “Zdecydowanie jest to najbardziej wyjątkowy samochód, przy którym miałem przyjemność nie tylko pracować, ale i wozić go po drogach. Na pewno można spotkać dziwne spojrzenia, gdy wjeżdża się z tym do miasta! …to było naprawdę fajne doświadczenie, żeby ubrudzić sobie ręce”. [working on that car].”

Od momentu wyciągnięcia z magazynu, samochód ten był prezentowany na corocznym pokazie samochodowym McPherson College w 2016 roku oraz na Amelia Island Concours d’Elegance w 2016 roku. Ten prototyp jest dowodem na istnienie samochodu, którego nigdy nie było! Więcej informacji można znaleźć w 2016 artykuł od Hemmings.

Zdjęcia: Geoff Hacker via Hemmings

Źródła: Hemmings, OldConceptCars.com, Austin Hiebert

Aby otrzymywać historie na swoją skrzynkę pocztową co tydzień, proszę zapisać się na nasz cotygodniowy newsletter tutaj.

Sprawdź ponad 8.000 ofert samochodów na My Classic Garage.

Kliknij tutaj aby uzyskać informacje na temat finansowania samochodów klasycznych z Woodside Credit.

Kliknij tutaj aby uzyskać informacje na temat ubezpieczenia samochodów kolekcjonerskich od TDC Risk Management.

Kliknij tutaj aby uzyskać informacje na temat transportu klasycznych samochodów z Plycar.